Menu
university-105709_1920 (1)

Bydlení vysokoškoláků: Která varianta je naučí poznat hodnotu?

Chystá se vaše dítě studovat vysokou školu v jiném městě? Jistě mu chcete zajistit kvalitní a pohodlné bydlení. A co kdyby se kromě bydlení mohlo naučit i základy finanční gramotnosti a obchodování? Myslíte, že by to pro něj jako pro absolventa vysoké školy bylo do života praktické? Pojďme se společně podívat na to, jaké máte možnosti. 

Tradiční variantou vysokoškolského bydlení jsou studentské koleje. Je tu sice trochu přetlak zájemců, ale pořád je to nejběžnější řešení. Co je nevýhoda? Kvalita a komfort se hodně liší a navíc tu dítě přichází o možnost se naučit “něco o životě”.

Hojně využívané jsou i pronájmy bytů, případně lůžek a pokojů v rámci studentského bytu či domu. V Brně dneska existuje několik projektů, jako třeba www.vila-mates.cz, které se na studenty specializují. Vaše dítě tu najde větší komfort než na koleji. Tyto pronájmy bývají často také levnější. A navíc své dítě necháte nakouknout do tajů dospělého života. Minimálně bude muset samo uzavřít nájemní smlouvu, což se mu do života hodí.

A nyní zpět k tomu, jak se vaše dítě naučí více. Představte si, že mu místo pronájmu bytu nebo kolejí pořídíte vlastní byt. Ano, na první pohled se to může zdát zvláštní. Co když nebude chtít v Brně zůstat? Co když na to nemáte dost peněz? Co když studium přeruší nebo ho ukončí? Podobných otázek vymyslíte jistě spoustu… Ale tato varianta studentského bydlení je i pro vás velmi reálná.

Pořízení bytu na hypotéku je v dnešní době vcelku standardní způsob. Vyžaduje od vás určitý finanční obnos (na rozdíl od pronájmu), ale vaše dítě získá mnohem více. Průběh je pak stejný jako u pronájmu, jen místo nájemného hradíte hypotéku. Během tohoto času se však vaše dítě naučí, že o nemovitost je potřeba se starat. Nebo také, jak shánět spolubydlící, instalatéra nebo malíře. Celkově vzato se naučí pracovat s hodnotou a majetkem. A to se mu bude velmi hodit.

Na konci studia pak buď byt prodá (přečtěte si, jak jednoduché je prodat byt s hypotékou) a vám se vrátí počáteční investice (úroky banky z hypotéky hravě pokryjí zhodnocení bytu za danou dobu), anebo si byt ponechá a převezme si hypotéku na sebe. Ať už proto, že v bytě bude chtít dále bydlet, nebo jej pronajímat. Díky vám už totiž umí s majetkem nakládat.

Chcete vědět více? Domluvte si schůzku s našimi makléři. Rádi vám poradí.