Menu
DSC_0050 (2) (1)

Co je spekulativní prodej nemovitosti a jak si s ním poradit

Možná už jste slyšeli o spekulativním prodeji nemovitostí. Jedná se o nákup a prodej nemovitosti v krátkém čase za účelem dosažení zisku. Je to velmi dobrá investiční příležitost, ale je potřeba umět počítat, znát trh a vědět, na co si dát pozor.

Princip spekulativního prodeje je jednoduchý: Levně koupím, draze prodám. Musíte si však dobře spočítat veškeré daňové náležitosti a poplatky, případně provize. Nezapomínejte na daň z příjmu, která se v tomto případě bude platit z rozdílu mezi pořizovací cenou (včetně nákladů) a prodejní cenou.

Klíčové je také znát trh, tedy vědět, jaká je reálná cena nemovitosti na trhu. Zejména proto, abyste poznali, že kupujete levně a můžete prodat dráž. Je tu i možnost nemovitost upravit či opravit před prodejem, ale to už se bavíme spíše o investicích typu “fix-and-flip” – tedy koupím, zrekonstruuji a prodám.

U dražeb a podobných typů prodeje si zjistěte, v jakém stavu bude nemovitost předána, a pohlídejte si, aby se tak skutečně stalo. Počítejte i s možností, že nemovitost získáte, jak se říká, “vybydlenou”, případně s odstavenými dodávkami energií. Většinou si bohužel na bývalém majiteli nic nevezmete, takže do své úvodní kalkulace raději zahrňte i čas a náklady navíc.

Zaujala vás problematika spekulativního prodeje, ale nevíte si rady, odkud začít? Využijte našich zkušeností. Poradíme vám, jak do nemovitostí právně investovat a jaká investiční strategie by pro vás byla ta pravá.