Menu
foto-6 (1)

Jak prodat byt co nejlépe

Prodat byt je jednoduché. Udělejte pár fotek mobilem, hoďte to na nějaký server a zájemci se jen pohrnou. Tip pro prvoprodejce – čím nižší dáte cenu, tím více zájemců přijde. Ale teď vážně. Co můžete udělat proto, aby se váš byt prodal dobře? Přeskočme tentokrát homestaging, kvalitní právní servis a širokou inzerci na serverech i sociálních sítích a podívejme se na to z jiného úhlu.

Co je to vlastně prodej nemovitosti? 

Je to setkání dvou stran, kde každá má přesně opačnou představu. Prodávající chce co nejdráž prodat a kupující chce co nejlevněji koupit. To je podobné, jako když máte dvojici a jeden chce jet na dovolenou v zimě na hory a druhý v létě k moři. Tady to řešení má – mohou jet na dvě dovolené. Ale když je nemovitost jen jedna, je to horší. 

Co je tedy ve skutečnosti prodej nemovitosti? 

Je to vyjednávání. Je to snaha najít kompromis. Prodej nemovitosti je o hledání průsečíků mezi přáními dvou stran. A nejedná se zdaleka jen o cenu. Pokud je cena správně nastavená, tak ji kupující, po nutném dotazu na možnou slevu, většinou akceptuje.

A o čem se tedy vyjednává? 

Často se vyjednává o termínu vyklizení nemovitosti – když se prodávající potřebuje v bytě zdržet, protože kupní cenou financuje své nové bydlení. Nebo se vyjednává o znění kupní smlouvy (výše smluvních pokut, záruk, procesní záležitosti). Nezřídka se vyjednává i o ponechávaném vybavení či naopak celkovém vyklizení. Anebo se vyjednávají podmínky převodu nájemních smluv, pokud jde o investiční nemovitost. 

Prodej bytu je zkrátka jedno velké vyjednávání. Jak tedy na prodej bytu co nejlépe? Naučte se dobře vyjednávat, nebo si k sobě sežeňte někoho, kdo je zvyklý taková jednání denně vést a má v nich velkou praxi – jako třeba DOMA makléři.

Chcete poradit, jak dobře prodat byt? Chcete “tajné” triky na vaše další vyjednávání? Tak se nám ozvěte. Rádi se podělíme.