Menu
divorce-3311829_1280

Jak rozdělit nemovitosti při rozvodu?

Rozvod je druhou nejstresovější situací, která vás v životě může potkat. Podle psychologů Holmese a Raheho je horší už jen smrt životního partnera, která má na jejich stupnici hodnotu 100 bodů. Podle dostupných statistických údajů projde rozvodem více než polovina českých manželství. Kromě dohody ohledně dětí je to pak právě rozdělení majetku, které bývá příčinou neshod a nutnosti soudního řízení. Jak se toho vyvarovat? Pojďme se na to podívat.

V podmínkách českého právního řádu máte u rozvodu dvě možnosti – dohodnout se na rozdělení majetku, anebo požádat o rozhodnutí soud. Ovšem i soud udělá maximum pro to, abyste se dohodli. Tradičně největší položkou společného jmění manželů bývá nemovitost. Jak tady postupovat?

Zeptejte se sami sebe i manžela/manželky, co by s nemovitostí chtěl/a dělat

Pro všechny další kroky je třeba zjistit, zda některý z manželů chce nemovitost (či nemovitosti) dále užívat, nebo ne. Ať už k bydlení nebo třeba na pronájem, pokud rodina vlastní i investiční nemovitosti. Díky tomu zjistíte, které nemovitosti můžete “v rámci rozvodu” prodat a které naopak bude potřeba ocenit a hodnotu vypořádat.

Určete tržní cenu nemovitosti

Také v tomto bodě máte možnost se dohodnout, anebo požádat soud, aby majetek ocenil znalcem. Podkladem pro dohodu může být i cena určená realitním makléřem (přečtěte si, jak správně určit prodejní cenu nemovitosti). Vždy byste měli zkusit se na tržní ceně dohodnout společně, třeba analýzou od dvou na sobě nezávislých makléřů. Tato cena totiž vždy více odpovídá aktuální realitě než cena určená odhadcem.

Rozhodněte o prodeji či vyrovnání

Pokud jste se rozhodli, že si jeden nemovitost ponechá a druhý ho vyplatí, pak stačí nechat soud, aby tuto dohodu zahrnul do rozsudku. Jestli jste se rozhodli, že nemovitost prodáte a následně peníze rozdělíte, je ideální v rámci rozvodového řízení podepsat s realitní kanceláří takzvanou Dohodu o zprostředkování prodeje. V té se stanoví minimální cena, se kterou oba manželé souhlasí, a je v ní obsažený i závazek obou manželů nemovitost prodat, jakmile se najde kupec. Díky tomu mají obě strany jistotu, že si to ten druhý nerozmyslí, nebude požadovat jinou cenu nebo prodej zdržovat.

Přejeme vám, ať rozvod zvládnete s co nejmenším stresem. Kdybyste se chtěli na cokoliv zeptat nebo si nechat zdarma udělat tržní analýzu ceny vaší nemovitosti, ozvěte se nám. Rádi to pro vás uděláme.