Menu
13 na 9 (4)

Kdy je nejlepší čas prodat nemovitost?

Po Vánocích jsou lidé bez peněz, na jaře myslí na jiné věci, v létě jsou na dovolené, pak je začátek školního roku a nakonec zase Vánoce. Tak kdy je vlastně nejlepší období na prodej nemovitosti? A měli byste ji prodat před rekonstrukcí, nebo až poté, co jí zahladíte “vrásky”? 

Obecně lze říci, že jediné nemovitosti, které mají sezónu, jsou nemovitosti rekreační. Tedy zejména ty, co nemůžete využívat celoročně. Částečně pak mají sezónní výkyvy i pozemky, ale už menší. Nemovitosti k celoročnímu bydlení a nemovitosti investiční sezónu nemají a můžete tak s jejich prodejem začít kdykoliv.

Ovšem pozor – hodně záleží na stavu nemovitosti a konkrétním motivu, proč nemovitost prodáváte. Mnohdy existují i jiná řešení, jak danou situaci zvládnout. O tom je ale dobré poradit se s realitním odborníkem.

Rekonstruovat, nebo ne?

Samozřejmě, že byt po rekonstrukci prodáte za vyšší cenu než byt před rekonstrukcí. Zůstává tedy otázkou, jestli to bude o víc, než bude rekonstrukce stát. To se vyplatí dobře spočítat. Chtějte po firmě, která bude rekonstrukci provádět, závazný rozpočet celé “akce”. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením. Rekonstrukce svépomocí nedoporučujeme. Ze zkušenosti víme, že hodnotu nemovitosti spíš sníží.

V další fázi se pak zeptejte realitního makléře, jaká je hodnota bytu před rekonstrukcí a po rekonstrukci. Každý dobrý makléř vám tyto dva údaje umí říct.

A když vám to vyjde do plusu, zbývá se už jen rozhodnout, jestli tomu chcete věnovat svůj čas a energii (ano, nad každou stavbou i rekonstrukcí je nutný osobní dohled). 

Chcete se nezávazně zeptat na názor ohledně prodeje vaší nemovitosti? Obraťte se na naše zkušené makléře.