Menu
Blog (2) (1)

Na co se zaměřit, když kupujete nemovitost

“Prohlídni si, jestli je to dobře postavený. Zeptej se, kolik jsou energie. A nezapomeň si zjistit, jací jsou sousedi.” Aneb dobrá rada na zlato. Jsou takové věci při koupi nemovitosti to nejdůležitější? A pokud ano, jak se k nim vlastně dopátrat?

Technický stav stavby

Rozhodně je dobré se zeptat, kdy byla stavba postavena, co bylo provedeno od té doby za rekonstrukce a podobně. Pokud chcete prověřit stav budovy hlouběji, což je rozumné například u starších domů, je potřeba povolat stavaře nebo inspektora. Aby měla inspekce nějaký význam, je potřeba provést sondy – samotným pohledem toho ani stavař moc nezjistí.

Náklady na provoz

Celkové náklady na provoz tvoří jednak platby za energie a jednak pojištění, poplatky, u bytových domů fond oprav a náklady na správu. Mějte na paměti, že náklady na vytápění, vodu, spotřebu plynu či elektrické energie se mohou velmi lišit podle počtu osob, které v nemovitosti bydlí, a také podle způsobu užívání. Je velký rozdíl, jestli máte doma ve dvou lidech home office, nebo do bytu chodíte jen přespat. Stejně tak je rozdíl, když se sprchujete a když si napustíte plnou vanu vody každý den. Velký rozdíl udělá i teplota, na kterou jste zvyklí vytápět váš příbytek. 

Právní stav nemovitosti

Často opomíjená pasáž je právní stav nemovitosti. Omezení, věcná břemena, dluhy váznoucí na společenství vlastníků. Vždy si vyžádejte maximum informací a prověřte si je – na listu vlastnictví, v účetních dokumentech společenství vlastníků nebo na příslušných úřadech.

Sousedé a ostatní

Občas se nás klienti ptají, jací lidé bydlí v okolních nemovitostech. Tento dotaz je velmi na místě. Pokud jsou to mladé rodiny s dětmi, tak je oceníte, jste-li jednou z nich. Už méně to potěší seniora nebo třeba člověka pracujícího na nočních směnách. To, jaká je komunita, do které se stěhujete, poznáte snadno. Je na chodbách nebo v předzahrádkách uklizeno? Jsou tam spíš kočárky a rodinné vozy, nebo stoh obalů od pizzy? Podobné pozorování vám mnohé napoví. A dobrý makléř vám to samozřejmě řekne, protože to již odpozoroval nebo zjistil za vás.

Pokud potřebujete poradit s koupí nemovitosti, ozvěte se nám. Rádi pomůžeme.