Menu
castle-336498_1920

Nejprve mi najděte dům ke koupi, poté prodám byt

Představte si, že bydlíte v bytě a chtěli byste si koupit domek se zahrádkou. Rádi byste se přestěhovali, ale nevíte zatím kam. Máte svoje vytipované lokality, kde by se vám líbilo, ale ne a ne najít ten správný domek. A když už nějaký najdete, je buď rezervovaný, nebo se majitel rozhodl, že ho prodá kupujícímu s hotovostí. Vy byste mu ale přece také zaplatili, jen co prodáte svůj byt.

A o tom to právě je… Prodávat se vám stávající nemovitost nechce, protože ještě nemáte vybraný svůj nový domov. A kupovat není jak, když financovat chcete prodejem svého bytu. Trochu začarovaný kruh, co říkáte? Představte si to na chvíli také z druhé strany: “Dobrý den, rádi bychom koupili váš byt. Zaplatíme vám, jen co prodáme náš dům. A mohli bychom se prosím nastěhovat už po podepsání rezervace, abychom mohli náš dům co nejrychleji prodat?” Jsem si jistý, že byste na to nepřistoupili.

Jak z toho ven? Existuje nějaké řešení? Dá se to vůbec nějak absolvovat, aniž by člověk přišel o nervy nebo žil měsíce mezi krabicemi? Samozřejmě, že ano, jinak bychom se přece nikdy nikam nepřestěhovali.

Řešení první – nájem

Finančně nejvýhodnějším řešením je odstěhovat se na nějakou dobu do pronajaté nemovitosti. Svoji prázdnou, uklizenou a nádherně nachystanou nemovitost prodáte lépe, než pokud v ní při prodeji bydlíte. Navíc máte kde bydlet, takže v klidu můžete vybírat nový dům či byt. K tomu všemu máte k dispozici hotovost z prodeje, a tak je vaše pozice při nákupu velmi dobrá. Předběhnete všechny zájemce, kteří chtějí nákup nemovitosti financovat hypotékou. Jedinou nevýhodou je dvojí stěhování. Ale i to se dá v pohodě zvládnout. Třeba s pomocí self storage služeb.

Řešení druhé – krátkodobá hypotéka

Jednoduše zastavíte stávající nemovitost a tím pádem disponujete prostředky pro nákup nového bydlení. Místo dvojího stěhování jde vlastně o dvojí hypotéku. Nevýhodou je, že prodáváte svoji nemovitost za provozu, což je trošku nepohodlné. A hypotéka také samo sebou něco stojí. Za komfort toho, že se nemusíte dvakrát stěhovat, tdy zaplatíte nějaké ty úroky bance.

Řešení třetí – prodej investorovi

Tento model je možné použít, jen pokud je vaše nemovitost vhodná k pronájmu. Pak se dá prodat investorovi, který s vámi rád podepíše nájemní smlouvu a nechá vás v bytě bydlet, dokud si nenajdete nový domov. Je to pro něj výhodné. Nemusí shánět nájemníka a běží mu hned příjem. Ale každá nemovitost bohužel na pronájem vhodná není.Chcete vědět, které řešení je ideální právě pro vaši situaci? Tak se stavte k nám na kávu na ulici Tábor 36 v Brně nebo zavolejte některému z našich makléřů. Rádi vám poradíme.