Menu
money-2724241_1920

Příběh makléře Felixe – 4. díl: Můj první prodej

Jak jsem získal svoji první nemovitost? Obrátil se na mě můj kamarád s tím, že pronajímá byt, ale už nějakou dobu má problémy s nájemníky. Ptal se mě, jestli bych mu mohl říci, kolik by za svůj byt dostal, kdyby se rozhodl jej prodat. A já vám prozradím, jak jsem se s tím jako makléř nováček vypořádal.

V první řadě jsem mu vypracoval srovnávací tržní analýzu na prodejní cenu jeho bytu. Poté jsme ji spolu prošli, i za přítomnosti mého zkušeného kolegy, který byl schopný zodpovědět veškeré dotazy mého kamaráda. Na základě toho se kamarád rozhodl, že byt již nechce pronajímat, a svěřil nám ho do prodeje.

Společně s mým kolegou jsme tedy začali připravovat vše potřebné na prezentaci nemovitosti. Byt jsme nafotili – samozřejmě až po důkladném homestagingu, vytvořil jsem společně s kolegou a naší copywriterkou atraktivní popisek bytu do inzerce a zadal jsem inzerát do našeho interního zakázkového systému.

Než jsme byt zainzerovali na realitní servery, kolega mi poradil, abych jej na několik dní umístil na Facebook jako podpultové zboží, které nikde jinde není možné koupit. Byl to výborný nápad. Sice mě žádný kupec nekontaktoval, ale několik lidí mi pochválilo fotky, které jsem nafotil, a jeden známý mi dokonce volal, aby se mnou probral možný prodej svého domu.

Když jsem dal kamarádův byt do inzerce, během prvního týdne se ozvalo hned několik zájemců. Proto jsem koncem týdne udělal první prohlídky, abych jim byt mohl ukázat. Proběhlo několik prohlídek, při kterých se mi velmi vyplatilo, že jsem si na začátku od majitele zjistil veškeré informace o bytě, o společenství vlastníků jednotek i o okolí. Byl jsem díky tomu schopen zodpovědět všechny dotazy.

S několika klienty jsme také řešili financování jejich nákupu. Pokud chtěli financovat bydlení hypotékou, zajistil jsem srovnávací nabídku od našeho hypotečního specialisty. Jeden z těchto klientů se nakonec rozhodl, že si byt koupí.

Následoval podpis rezervační dohody, návrhy kupních smluv od advokáta, podpisy smluv, návrhy na vklad do katastru, předání nemovitosti a převody energií. Přiznám se, že většinu těchto věcí za mě napoprvé udělal můj kolega, který mi s prodejem pomáhal. K dispozici jsem měl i naši asistentku, která umí rovněž zajistit řadu z potřebných aktivit. To podle všeho ale není nic nestandardního – pomáhat nováčkům je u DOMA realitní makléři běžné.

A výsledek? Jeden spokojený kamarád, kterému jsem prodal byt. Druhý spokojený kamarád, který se ozval na oznámení na Facebooku, kterému jsem také vypracoval analýzu a který se má ozvat příští týden. A navíc jdu zítra na prohlídku bytu, který bude prodávat jeden ze zájemců z prohlídek – když mě viděl při práci, rozhodl se svěřit prodej mně.

Cítím se konečně jako makléř. Nebo ještě ne? O tom si přečtete v dalším díle…