Menu
brina-blum-nWX4pKwzLoE-unsplash (1)

Spolupráce makléřů: Proč ji chtít?

Co si představíte, když se řekne “spolupráce makléřů”? Pokud nic, s chutí čtěte dál, rádi vám tento pojem vysvětlíme. Dozvíte se také, proč chcete, aby váš makléř s jinými makléři spolupracoval a jaké výhody z toho pro vás plynou.

Spolupracující makléř je, jednoduše řečeno, ten, který vezme na prohlídku makléře z jiné realitní kanceláře, protože ten má potenciálního kupujícího klienta. Řeknete si, že to je přece samozřejmé, ne? Bohužel není. Pojďme se podívat na to, proč se tak někdy neděje a proč by se tak naopak mělo dít vždy.

Jde o peníze

Jediný důvod, proč makléř nechce spolupracovat s jiným makléřem, je dělení provize. Pokud na obchodním případu pracují makléři dva, provize je stále jedna a na makléře tak zbyde méně peněz. Nic víc v tom z pohledu makléře není.

Například v USA je spolupráce makléřů zcela běžná. Ustálená provize činí 6 % z kupní ceny s tím, že polovinu dostane makléř prodávajícího a polovinu makléř kupujícího. V ČR je to trošku jiné – klienti totiž často nakupují sami bez zastupování makléřem. Spolupráce makléře a klienta je přitom vítaná. Přečtěte si, jak vypadá taková spolupráce s námi. 

Co znamená spolupráce pro prodávajícího

Z našeho pohledu musí makléř spolupracovat vždy, a to od prvního dne, kdy má nemovitost v nabídce. Bezvýjimečně. Jedině tak nepoškozuje zájem svého klienta, který ho pověřil prodejem nemovitosti. Pokud makléř kupujícího odmítne jenom proto, že to pro něj znamená sníženou provizi, tím podle nás přímo poškozuje zájmy svého klienta. DOMA se vám to nestane…

A jak zjistíte, zda váš makléř spolupracuje, nebo ne? Podívejte se na velmi jednoduchý návod.