Menu
Za

Trnitá cesta se šťastným koncem aneb Jak pronajmout byt v Německu

Klient se obrátil na našeho makléře Dominika Ženatého s tím, že by potřeboval zajistit pronájem bytu v menším německém městě. Potřeboval se odstěhovat zhruba za dva měsíce. Bylo nutné spolupracovat s lokálními kancelářemi a majiteli nemovitostí. To však byl oříšek.

Jako první kontaktoval náš makléř inzerenty, kteří v dané lokalitě nabízeli své nemovitosti k pronájmu. Velmi záhy se ukázalo, že místní makléři i majitelé neradi komunikují s cizinci, nedůvěřují jim, a je tedy velmi obtížné se na čemkoliv domluvit. Jak jsme se navíc dozvěděli ze zkušeností „expatů”, cizinců žijících v Německu, které jsme kontaktovali přes sociální síť Facebook, místní nechtějí (nebo neumějí) hovořit anglicky. Původní představa, že vše zajistíme přes e-mail, tak jako to sami často děláme pro zahraniční zájemce o nájem u nás, se ukázala jako nerealizovatelná.

Proto bylo nutné domluvit na konkrétní den prohlídky za pomoci překladatelky a asistentky firmy, kam klient nastupuje, a společně s klientem vyrazit na místo samé. Ze 37 inzerátů se podařilo domluvit celkem 6 prohlídek.

Během první prohlídky vyzjistil náš makléř s překladatelkou detaily o procesech pronajímání v Německu – majitelé bytů vyžadují potvrzení o příjmu nájemníka a „motivační dopis“. Zajímavá je také zvyklost přepisování elektřiny na nájemníka – včetně předpokládaného nákladu – tak, aby klient věděl, s jakými náklady počítat. V neposlední řadě pak makléř zjistil, že u nájmu je nutné skládat kauci jiným způsobem než v České republice – jedná se o formu jakési bankovní záruky, kterou však prostřednictvím české banky nelze zprostředkovat.

Po skončení prohlídek si klient vybral byt, který ho oslovil nejvíce. Vzhledem k tomu, že klient nemluví německy, prošel s ním makléř celou podrobnou smlouvu o nájmu (13 stran) a následně klient smlouvu podepsal. I přes počáteční nezkušenosti s pronájmem bytů v zahraničí a překvapení týkajícího se situace na nájemním trhu v Německu byl klient spokojený. Zde jsou jeho slova:

“Mluvíte německy? Já ne. Teď si představte, že se za pár týdnů stěhujete do Německa a hledáte byt. Postup je jednoduchý. Během prvního týdne se naučíte německy, samozřejmě v dialektu spolkové země, kde budete bydlet. Druhý týden začnete procházet inzeráty a hledat váš nový domov. Ihned nacházíte skvělý, moderně zařízený byt s terasou a parkovacím stáním. Poslední týden už jen odpočíváte. Zní to jako nesmysl? Ano. Proto jsem se obrátil na DOMA realitní makléře. A v čem byl rozdíl oproti původnímu plánu? Místo jednoho týdne už odpočívám týden třetí. Mým úkolem pouze bylo ukázat si na byt, který chci. Domluva schůzek s makléři, cesta do Německa, vyřizování formálních náležitostí, ale také kontrola nájemní smlouvy – o to vše bylo postaráno. Místo toho jsem se začal učit německy, v dialektu samozřejmě.”

Když říkáme, že seženeme bydlení každému, myslíme to vážně. jsme@domamakleri.cz😊