Menu
harmen-jelle-van-mourik-0yfWDwHOB0g-unsplash (1)

Zajímavosti ze života makléře

Makléř neprodává nemovitosti. Makléř nechodí na prohlídky. Tedy aspoň ne pořád. Ale většina lidí si myslí, že to je jeho hlavní náplň práce. Skutečnost je ovšem mnohem barvitější. Pojďte nakouknout pod pokličku…

Tak trochu jako v Prostřeno

Ano, to šmejděníčko, to je docela častá náplň práce nás makléřů. Chodíme cizím lidem po bytech a po domech a prohlížíme si je skrz naskrz. A chodíme občas i po továrnách a kancelářích. Jednou z toho určitě vydáme knihu “Jak žije běžný Čech”, protože jsou to velmi zajímavé poznatky. Nevěřili byste třeba, kolik knih se vejde do garsonky, když dáte na úplně každou stěnu poličky. Vyznavačům feng-šuej bychom návštěvu takového bytu nedoporučovali.

Vzpomínáme si také na návštěvu bytu, kde majitel bydlel. V celém bytě byla pouze jedna postel a jedna papírová krabice (byt měl tři ložnice a obývák). Mysleli jsme si, že je už odstěhovaný, ale k našemu překvapení nám sdělil, že takto tu bydlí již třetím rokem.

Nejraději ale máme návštěvy půd a sklepů. V jednom sklepě byly uložené dvě staré kuchyňské linky – jak majitel kupoval nové, staré si nechával, kdyby náhodou. Za dobu našich návštěv jsme objevili i nespočet archivních zavařenin. Rekordmanem je malinová marmeláda z roku 1974, ukrytá na konci sklepa v panelovém domě. 

Makléř detektivem

Hádanky, záhady a vyšetřování. Jsou na denním pořádku, pokud třeba zjistíme, že na zahradě stojí stavba, která na katastru není. A majitel od ní nemá žádné dokumenty. Díky tomu známe hodně archivářů stavebních úřadů nebo vodáren. Zkoumání historických listin je určitě dovednost, která se makléři hodí.

Bývá také zábavné dopátrávat všechny majitele nemovitosti. Když chcete prodat svůj dům a najednou zjistíte, že jednu třicetinu vlastní člověk, jehož jméno vám nic neříká a žije třeba ve Švédsku. Ano, doporučujeme číst dokumenty o dědictví důkladně. Často totiž zjistíte, že máte příbuzné, o kterých vůbec nevíte. Naštěstí vše dobře dopadlo, paní ve Švédsku jsme dopátrali a dům se prodal.

Cestování a ochutnávání

Tušíte, kde je Jistebník? Nebo třeba Kaplice, Kurdějov, Svinošice nebo kolik je v Česku vesnic jménem Studnice? Takové znalosti jako makléř snadno získáte. Podíváte se na místa, kam byste nikdy neřekli, že pojedete. Protože jsme všude tam, kde nás klient potřebuje.

Díky naší práci prozkoumáme i zapadlé kouty republiky, protože než začneme prodávat nějakou nemovitost, je třeba se důkladně seznámit s okolím. To obnáší samozřejmě i kvalitu místních služeb a zejména pohostinství. Mandlová káva v Hustopečích, svíčková u Kopeckých v Trutnově nebo teplý lázeňský oplatek z okýnka v Luhačovicích jsou jen skromným výčtem dobrot, které jsme na cestách objevili.

A perlička na závěr

Co nejzajímavějšího se nám stalo? Každý náš makléř má v zásobě minimálně jednu perlu. A na ni se nás budete muset zeptat osobně.