Menu
původní (4) (1)

Jaká je správná velikost bytu?

To se asi nedá jen tak určit. A hlavně – kdo by to měl určovat a proč? Někomu vyhovuje malý byt, někomu velký, někdo chce více pokojů, někdo loft. Ovšem při dnešních cenách bytů je rozumné se nad otázkou velikosti vaší budoucí nemovitosti zamyslet blíže.

Většina z nás by chtěla velký byt, prostorný obývák, velkou kuchyni, pokoj pro každé dítě, možná ložnici pro hosty, pracovnu. A velkou šatnu, místo na kolo, dostatek úložných prostor. Terasu na grilování nebo jen tak na čtení knížky na čerstvém vzduchu. Bohužel nás ale limitují finance, a tak ne všechno si člověk může dovolit. Jak tedy zvolit správnou velikost bytu právě pro vás?

Rozmyslete si horizont koupě

Češi se obecně neradi stěhují, a tak by si nejradši koupili jeden byt navždy. Je to ale rozumné? Není. Velký byt znamenají velké náklady, proto není úplně ideální si pořídit byt, kde počítáte s dětskými pokoji, ač děti plánujete v horizontu deseti let.

Stejné je to i ve chvíli, kdy děti odejdou, začnou bydlet samy a rodiče zůstávají jen ve dvou v „rodinném“ bytě. Jistěže se nikomu nechce stěhovat do menšího. Ale když si uvědomíte, že výměnou získáte finanční prostředky, které přilepší vašemu důchodu, je to rázem pádný důvod o tom alespoň přemýšlet.

Lepší koupit větší, protože ceny bytů rostou

Panuje obecně rozšířený názor, že je lepší si koupit velký byt nyní, protože později si ho nebudu moci dovolit – ceny bytů přece rostou. To je pravda, rostou, ale disproporčně. Nejvíce rostou ceny malých bytů. Je jich málo, jejich pořizovací cena je nejnižší a je o ně velký zájem. Tedy můj malý byt, pořízený nyní, poroste na hodnotě rychleji než velký byt, který si chci koupit třeba za pět nebo deset let.

Co v bytě budete dělat

Nejdůležitější otázka ze všech. Chcete v bytě vychovávat své malé děti? Bude v bytě jen přespávat, protože jste stále v práci nebo někde za zábavou? Vaříte rádi, nebo ani nevíte, kde máte sporák? A co vana, čtete si v ní rádi knížky? To jsou jen některé z otázek, které je dobré si zodpovědět před tím, než uzavřete téma velikosti bytu.

Proběhlý lockdown nám s těmito otázkami poněkud zamíchal. Děti na domácí výuce, vy na home office, nemožnost jít večer ven – to všechno změnilo pohled na některé z výše uvedených bodů. Záleží tedy na vás, jak se k tomuto postavíte do budoucna.

Opravdu chcete byt jako úložný prostor

Každý se na prohlídce ptá po úložných prostorech v bytě. Skříně, komory, šatny… Ideálně sklep nebo půda. Pozor na to, že m2 úložného prostoru stojí stejně jako jakýkoliv jiný m2 v bytě. Je dobré se sám sebe zeptat, co všechno chcete uschovávat a kolik místa tedy potřebujete. Odpověď na tuto otázku je velmi podstatná pro určení velikosti bytu.

Bonus: Lokalita

Parametr lokality ovlivňuje nejvíce cenu bytu. Respektive cenu m2 bytu. Když uvažujete o velikosti nemovitosti, zvažujte ho v kontextu lokality. Chci bydlet v centru a připlatit si? Nebo mi nevadí dojíždění a budu raději bydlet za městem ve velkém bytě? To je otázka, kterou byste měli začít.

Na otázku „jaká je správná velikost bytu?“ si tedy musí každý odpovědět sám. Univerzální odpověď neexistuje. A to je dobře. Nejlepší je najít si velikost bytu, která vyhovuje vám. Pokud chcete poradit, jakými otázkami se právě ve vašem případě zabývat, domluvte si schůzku se svým makléřem – dobrý makléř ví, odkud na to jít.